Staff Directory

2019-2020 Butte Falls School District Staff

District Office – 541-865-3563 

Superintendent: Dr. Phil Long
Administrative Assistant: Julie Freeman – 541-865-3563 (Select Option 5)
Technology Coordinator: Catherine Cogdill – 541-865-3563 (Select Option 4)
 

Fiscal Services

Business Manager: Racheal Aiken – 1-541-440-4796
Human Resources: Holly Hill – 1-541-957-4837
 

Facilities and Maintenance

Chase Ellis: Manager – 541-865-3563 x225
Donna Ownby: Custodian
 

Food Services

Food Service Manager: Courtney Anderson
Assistant Cook: Trish Britt
Food Service Worker: Cindy Taylor
 

Transportation Services – 541-865-3563 

Transportation Coordinator: Julie Freeman
Route Bus Drivers: Mike Bateman, Marc Ellis, Steve Harvey, Kari Carlton, Jennifer Wiers

Butte Falls Charter School Staff

Elementary Campus – 541-865-3563 (Select Option 2)

Principal: Dianne Gorman
Office Manager: Mardell Smith
Kindergarten: Sarah Chavez - Teacher
Grade 1: Ashley Sinclair – Teacher
Grade 2: Danielle Fetkovich – Teacher
Grade 3: Maggie Smart – Teacher
Grade 4: Trina Meyer
Grade 5: Jill Dufresne – Teacher 
Grade 6 & Music: Skylar Harrington – Teacher
Grade 6, Dean, & RTI Coordinator: Sarti Powell
Grade 7: Ben DeCarlow - Teacher 
Special Education Grades K-7: Terri Olsen - Teacher
Special Education Assistant II: Roni Burg
Special Education Assistant II: Kathryn (Katie) Long
Educational Assistant: Theresa Gibson
Educational Assistant: Kayla White
Educational Assistant: Erin DeCarlow
Educational Assistant: Calbie Stockfleth
Educational Assistant: Shane Smedley
Campus Monitor: Cindy Taylor
 

Secondary Campus – 541-865-3563 (Select Option 1)

Principal: Dianne Gorman
Office Manager: Jeany Moore
English/Language Arts & Electives: Sean Young – Teacher
Manufacturing & Electives: Chris Mathas - Teacher
Manager – Natural Resource Center
Mathematics, Yearbook, and Robotics: Shayna Brown – Teacher
Physical Education, Health, & Electives: Harry Hedrick – Teacher
Science & Electives: Natalie Wilson – Teacher
Social Science & Electives: Cy Carrigan
Special Education Grades 8-12: Terri Olsen - Teacher
Special Education Assistant II: Suzy Ford
Ceramics: Betsy Mathas
Crafts & Other Electives: Rini Gorman
Athletic Director: Harry Hedrick
Educational Assistant: Jerett Dufresne